Може би често сте чували, че музиката се използва като терапевтичен метод за възстановяване след операция или след прекарана болест. Много изследвания на учени показват за благотворния ефект на музиката в тази посока. Едно е обаче да слушаш, друго е ако си музикант и си прекарал боледуване, което те е върнало назад в музикалното развитие.
Предстоят трудни ни връщане към музикалният инструмент. Ето няколко полезни съвети за такива случаи. Те ще помогнат за малко по-безболезнено стартиране на процеса и с идеята да предотвратят често повтаряни грешки.
Всяка патология има своите проявление и в този смисъл няма универсален съвет, който да се спазва. Например ако след болестта имате паник атаки, но сте физически здрав, не е много препоръчително веднага да се втурвате да свирите с други хора. Когато обаче започнете репетициите си сами и постепенно започнете да усещате нуждата да посвирите дуо, може да започнете да каните познати музиканти.
Иначе има и общи неща, които се отнасят за всеки музикант в такава ситуация. Например свири се малко и по-често. Репетицията се ограничава до кратки периоди, вместо дълги сесии, които уморяват тялото.
Един от най-пренебрегваните съвети е да не свирите когато изпитвате болки. Тогава вместо да се насилвате просто слушайте музика, тя ще има своя благоприятен ефект.
Винаги се започва с проста загрявка с лесни техники на разпяване, разсвирване в зависимост от инструмента. За инструменталисти се препоръчва загрявка със свирене на гами, леки арпежо упражнения и т.н. Не се изключва и чисто физическа загрявка като упражнения далеч от инструмента, която да е съобразена с моментното състояние и лекарското предписание.
Когато свирите или пеете избирайте музика, която ви радва, вместо тази, която ви е казано, че трябва да свирите. Също така започнете с по-лесни етюди, пиеси, песни и произведения, които да служат като по-плавен път към връщане на сериозните музикални способности.
Източник: https://music-store.bg
Leave a Reply